Degrees Conferred

June 1, 2014

16.1 Bachelor of Arts

Reem Mohamed Abdou, Political Science

Imoleayo Samson Abel, Computer Science

Cristina Abellan-Matamoros, Political Science

Jacob Simon Adenbaum, Mathematics and Economics

Rebecca Ruby Ahmad, Special Major in Psychology and Educational Studies

Paul Isaac Ahn, English Literature and Sociology and Anthropology

Klara Alise Aizupitis, History

Michelle Brittany Ammerman, Biology

Patrick Bennett Ammerman, Biology

Raul Antonio Anchiraico, Biology and Psychology

Davis Rogan Ancona, Computer Science

Carolyn Jane Anderson, Linguistics

Luke David Arnone, Art

Katherine Alexandra Aronoff, History

Christina Laura Aruffo, English Literature

Joshua Alexander Asante, Psychology and Political Science

Daniel Steven Baggarly, Political Science and Psychology

Eliza Xiaojiao Bailey, Computer Science

Peter Lewis Ballen, Mathematics and Computer Science

Lisa Yuming Bao, Linguistics and Computer Science

Morgan Leigh Bartz, Special Major in Environmental and Educational Studies

Niamba Monisa Baskerville, Sociology and Anthropology

Caroline Rose Batten, English Literature

Tyler Jacob Becker, Political Science and History

Benjamin Woody Bernard-Herman, Sociology and Anthropology

Matthew Jacob Bertuch, Economics

Nana Kwame Kobia-Amanfi Bonna, Psychology

Mame Abena Nyarko Fremah Bonsu, English Literature

Nicholas Charles Borkowski, History

Thomas René François Boucher, History

Christopher Andrew Boutelle, Economics

Megan Renee Brock, Economics

Amanda Maria Brown, Special Major in Psychology and Educational Studies

Nicholas Joseph Burnett, Economics

John Basil Buterbaugh, Mathematics

Anjali Bray Cadambi, Film and Media Studies

Emily Allaire Caldwell, Economics and Philosophy

Natalie Ann Campen, Biology

Alexander Rittenhouse Cannon, Computer Science

Gabriella Sophia Capone, Political Science

Evangelos Carabases, Economics and Biology

Christian Frank Carcione, Political Science

Lia D. Carlson, Special Major in Psychology and Educational Studies

Corey Connolly Carmichael, Special Major in Psychology and Educational Studies

Robin Marland Heberle Carpenter, Economics

Elizabeth Mary Casey, Political Science and Chinese

Kimisha Leigh Cassidy, Sociology and Anthropology

Joseph Gray Catalanotto, Philosophy

Paul Marshall Cato, Religion

Danielle Susan Charette, English Literature

Madeline Blaire Charne, Theater and English Literature

Julia Anna Chartove, Special Major in Neuroscience

Kenneson Andrew Zhe-Huong Chen, Latin

Jordan Lewis Cheney, Computer Science

Stella Yuna Cho, Computer Science

Yang Ha Cho, Economics

Paul Hyun Chung, Economics and Special Major in Interdisciplinary Chinese Studies

Nicholas Michael Ciborowski, Economics

Elizabeth Cifuentes, Special Major in Neuroscience

Samuel Ellsworth Cleaves, Political Science and Religion

Anthony Collard, Political Science

Frank Nicholas Constantino, Economics

Brendan James Conway, Mathematics

Marlon Henry Cooper II, Linguistics

Jonathan Michael Cronin, Computer Science

Ammar Quresh Dahodwala, Spanish

Maxwell Edward DeChiara, Psychology

Cally Monie Deppen, Biology

Katherine Helen Porter Derosier, Mathematics and Special Major in Cognitive Science

Han Ding, Political Science

Michael Charles Droste, Economics

Sarah Elizabeth Duda, History

William Patrick Duncan, English Literature

Margaret Elizabeth Duszyk, Special Major in Environmental Protection and Technology and Biology

Sierra Clare Eckert, English Literature

Olivia Winslow Edwards, Biology

Keane Ehsani, Economics and Political Science

Matthew Ryan Elkins, Chemistry

Benjamin Ellentuck, Philosophy

Epiphany Bianca English, English Literature

Gail Lomotele Engmann, Political Science

Sarah Elizabeth Eppley, Biology

Isaac Sebastian Epstein, Art History and Classical Studies

Gavin Linnell Fahey, Economics and Mathematics

Robert Samuel Fain, History and Music

Amber Lee Famiglietti, Biology

Antonio Jose Cunha Farias, Economics and Computer Science

Jordan Arthur Federer, Economics

Casey Seana Ferrara, Linguistics and Psychology

Michelle Nelson Ferreira, Chemistry

Dane Gregory Fichter, Mathematics and Computer Science

Marian Lois Firke, Biology

Michael Walter Fisher, Physics and Mathematics

Laura Paige Fitzgerald, Linguistics and Psychology

Sara Rose Fitzpatrick, Political Science

John Thomas Flaherty, Biology

Christopher George Fortunato, History

Leah Sylvia Foster, Computer Science

Aaron Leon Freedman, History

Cameron Reid French, Psychology

Rachel Claire Fresques, Psychology

Madison Rose Garcia, Linguistics and Computer Science

Valentina Elizabeth Garcia, Biology

Zachary Alexander Gavin, Special Major in Mathematics and Educational Studies

Rachel K. Giovanniello, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Joshua Donnelly Gluck, Computer Science and Political Science

Ashley Elizabeth Gochoco, Psychology

Ted Goh, Biology

Katie Elysse Goldman, Theater

Samantha Danielle Goldstein, Art and Computer Science

Pauline Nicole Goodson, Psychology

Sudarshan Gopaladesikan, Mathematics

Christopher Marcellus Gray, Political Science and Chinese

Christopher Lee Green, Psychology and Special Major in Gender and Sexuality Studies

Roy Timothy Greim, History

Hannah Ariel Grunwald, Biology

Adrien Charles Guerard, Economics and Computer Science

Patrick Van Hackeling, Film and Media Studies and History

Michael Alexander Hall, Philosophy

Joshua Thomas Hallquist, Biology and Special Major in Gender and Sexuality Studies

Andrew Hogyu Han, Biology and Psychology

Syed Muhammad Faraz Hayat, Economics and Mathematics

Steven Hoover Hazel, History and Economics

Erik Hans Heaney, Economics and English Literature

Haydil Henriquez, Special Major in Psychology and Educational Studies

Chelsea Annette Hicks, Economics

Dylan Caleb Hillerbrand, Mathematics

Daniel Raoul Hirschel-Burns, Special Major in Political Conflict

Eric Wing-Jun Ho, Psychology and Biology

Jennifer Ting Hu, English Literature

Meghan Huang, Psychology

Wen Huang, Economics and Political Science

Kelsey Ann Huntzberry, Psychology and Political Science

Akure Elizabeth Imes, Sociology and Anthropology

James Alexander Ivey, History

Andrea Renate Jacome, History

Leah Nahum Jean-Louis, Mathematics

Seo Jin Jeong, Sociology and Anthropology

Benjamin Clay Johnson, Religion

Grant Samuel Johnson, Art History

Caleb Andrew Jones, Political Science and Economics

Daniel James Kalamarides, Special Major in Neuroscience

Andrew Thomas Kandel, Medieval Studies and Special Major in Japanese

Yashasvat Kashyap, Economics and Political Science

Jacqueline Ok-chan Kay, Computer Science

Maximillian Ariel Kaye, Special Major in Behavioral Economics and Chinese

Sinan Alp Kazaklar, Economics

Joseph Robert Keedy, Economics

Christina Kathleen Keller, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Catherine Kelley, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Gabriel Khaselev, Computer Science

Henry Walker Kietzman, Special Major in Neuroscience

Bradford Jean-Hyuk Kim, Philosophy

Sang Woo Kim, Chemistry

Tae Hyungmin Kim, Physics and Chemistry

Yeon-Joo Kim, Special Major in Literary Translation

Elena Ruth Kingston, Special Major in Biochemistry

Brennan James Klein, Psychology and Special Major in Cognitive Science

Kyle Raymond Knapp, Computer Science

Louis Jay Kober III, History

Hannah Reyzl Roberts Kosman, French

Daniela Krystyna Kucz, Special Major in Gender and Sexuality Studies and Biology

Howard Lam, Psychology

Jesslyn Margaret Lammerts, Economics

Heather Margaret Lane, History and Religion

Emily Ng Hil-Yan Lau, English Literature and Chemistry

Thomas John Laux, Psychology

Margaret Randolph Lawlace, Psychology

Randall Van Le, Sociology and Anthropology

Stan Le, Economics and Asian Studies

Stephanie Maria Lechich, Psychology

Hyee Ryun Lee, Biology and Mathematics

Christopher Robert Lekas, Computer Science and Economics

Grace Nicole Leonard, Linguistics

Mark Philip Levine-Weinberg, Biology and Theater

Reece Yan Liang, Economics

Sophie Shangren Libkind, Mathematics and Computer Science

Abigail Rose Lipnick, History

Yana List, Special Major in Biology and Educational Studies

Brone Subalusky Lobichusky, Biology

Zachary Ross Lockett-Streiff, Computer Science

Jennifer Lopez, Asian Studies

Erin Barnes Lowe, Special Major in Environmental Studies and Biology

Sarina Chang Lowe, Biology

Christopher William Lynn, Physics and Mathematics

Kathryn Ann Lytle, Mathematics and Economics

Cynthia Zhou Ma, Biology and Computer Science

Jillian Lee Ma, Special Major in Neuroscience

Christopher Sebastian Magnano, Computer Science and Biology

Shivani Mantha, Biology

Julian Arthur Marin, Art History

William Loudon Markowitz, Mathematics

Diane Kimberley Marpozan, Special Major in Chemistry and Educational Studies

Pendle Faith Marshall-Hallmark, Sociology and Anthropology

Michele Celine Martinez Gugerli, Political Science

Dashiell Jacob Massey, Biology

Kana Matsumoto, Special Major in History and Educational Studies

Peter David Maxted, Economics

Maura Kohn McGuire, Psychology

Patrick Hardy McNeill, History

Susana Mai Medeiros, Political Science

Yamilet Stephanie Medina, Spanish and Political Science

Benjamin Roy Mercado, Chemistry

Paola Monseratt Mero, Sociology and Anthropology

Marissa Janay Miller, Sociology and Anthropology

David Mok-Lamme, Economics and Mathematics

Jonathan Charles Arthur Molloy, Special Major in Architectural Studies in Art

Jack Markoff Momeyer, Economics and Chinese

Frank Vito Mondelli, Linguistics and Special Major in Japanese

Anika Johanna Morgan-Dunbar, Psychology

Rachell Marie Morillo, Sociology and Anthropology

Kayla Yasemin Moritzky, Biology

Caroline Reich Murphy, Economics and Mathematics

Zachary Thomas Murphy, Psychology

Maureen Annaliese Murray, Linguistics

Brian Benjamin Nadel, Computer Science and Biology

David O. Nahmias, Mathematics

Thera Naiman, History

Cyrus Soltani Nasseri, Philosophy

Taylor Peter Nation, Computer Science

Isabel Albright Newlin, English Literature

Desheane Gregory Newman, Psychology

Kenneth Kenan Ning, Mathematics and Computer Science

Sang Hyun Noh, Economics

Melissa Mattingly O’Connor, Computer Science

Il Kyu Oh, Economics and Chemistry

Isaac Nana Opoku, Economics

Aliya Murad Padamsee, Biology

Karanbir Singh Padda, Biology

Arya Prashanth Palakurthi, History

Maximilian Julius Pany, Special Major in Neuroscience and Special Major in Health Care Management, Economics and Policy

Daniel Kimyung Park, Computer Science

Sola Park, Computer Science and Art

Yeayeun Park, Economics and Computer Science

Alyson Nicole Passanante, Special Major in Peace and Conflict Studies and Psychology

Kanishka Gopika Patel, Special Major in Neuroscience

Lisa Joy Patusky, Art

Craig Stephen Pentrack, Computer Science

Paloma Isabel Perez, Special Major in Political Science and Educational Studies

McCleary Ann Philbin, Mathematics and English Literature

Kyle Allen Pierce, Economics

Rose McLean Pitkin, Special Major in Neuroscience

Mallory Elizabeth Pitser, Computer Science

Allegra Jean Pocinki, Political Science and History

Preston Poon, Economics and Chinese

Naia Elizabeth Poyer, Art

Eleanor Elizabeth Pratt, Sociology and Anthropology

Yena Sharma Purmasir, Psychology

Yuan-Yuan Zhang Qu, Asian Studies

Luis Emmanuel Ramirez, Computer Science

Shirley Magdalena Ramirez, Biology

Aarti Pappu Rao, Sociology and Anthropology and Biology

Jeremy Anton Rapaport-Stein, Music and Political Science

Galen Christopher Rask, Biology

Shreyas Ravi, Mathematics

Aarthi Lakshmi Reddy, Biology

Margaret Hayley Regan, Physics and Mathematics

Kevin Davis Roberts, Psychology and Computer Science

Maria Jacqueline Marques de Lima Rogers, Russian

Marta Cortez Roncada, Theater

Alison Renee Roseberry-Polier, History and Special Major in Gender and Sexuality Studies

Seth Herbert Rubinstein, Economics

Nathaniel Alexander Ruby, Economics

Stuart Ehrlich Russell, Political Science and Economics

Elena Elisabeth Ruyter, Art

Alison Corinne Ryland, Linguistics

Emma Vickers Saarel, Political Science

Navin Chandragiri Sabharwal, Chemistry and French

Jasmeet Kaur Samra, Biology

Zachary Daniel Schaffer, Economics

Richard George Scott, Mathematics and English Literature

Caitlin Wan Sequira, Psychology and Asian Studies

Mark Anthony Agee Serrano, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Aidan Alex Shackleton, Computer Science

Riana Shah, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Daoud Bilal Sharif, Economics and Political Science

Justin Davis Shickman, Political Science

Samuel Swift Shuker-Haines, Theater

Lauren Paige Sibeck, Chemistry

Xian Eric Siew Hew Sam, Economics

Adam David Silver, Economics

Chanelle Shakira Simmons, Chemistry

Kaitlyn Christina Sipiora, Biology

Emma Rose Sipperly, Economics

Clarissa Jane Broughton Skinner, Sociology and Anthropology

Mitchell Benjamin Slapik, Philosophy

Collin Brendlinger Smith, Political Science

Holly Rebecca Smith, History

Carmen Fraser Smith-Estrada, Political Science

Corinne Patricia Sommi, Biology

Christine Min Song, Political Science and Economics

Aashish Srinivas, Computer Science and Mathematics

Mihika Srivastava, Sociology and Anthropology and Political Science

Aikaterini Stampouloglou, Economics and Political Science

Brent Lee Stanfield, Mathematics and English Literature

Mariana Dora Stavig, Special Major in Gender and Sexuality Studies and Sociology and Anthropology

Jelayna June Stephens, Film and Media Studies and Political Science

Noah Adam Sterngold, Economics

Vincent Francis Stigliani, Special Major in Cognitive Science

Stephanie Careta Styles, English Literature

Danielle Stephanie Sullivan, Computer Science

Ishaan Bhadresh Sutaria, Economics and Political Science

Ariel Eleanor Swyer, Philosophy

Cristian Camilo Taborda, Special Major in Neuroscience and Linguistics

Samuel Erskine Tanner, Chemistry

Harrison Michael Tasoff, Mathematics

Rebecca Teng, Special Major in Neuroscience

Kevin Hideo Terusaki, Computer Science

Megan Elizabeth Thompson, Special Major in Biochemistry and Latin

Maria Nicole Thomson, Sociology and Anthropology

Melissa Oberon Tier, Psychology

Sarah Ann Timreck, Political Science and Religion

McWelling Hanson Todman, Economics

Fredrick Gabriel Toohey, Political Science

Spencer MacDonnell Topf, Economics and Political Science

Justin Kirk Toran-Burrell, Psychology

Hugh Douglas Troeger, Art and Computer Science

Josselyn Tufino, Economics

Erik Sigurd Tvetenstrand, Biology

Akunna Faith Uka, Political Science

Octavia Lothian Mangabeira Unger, Philosophy

Abir Varma, Economics

Niels John Verosky, Music and Computer Science

Janelle Ashley Viera, Sociology and Anthropology

Ximena Violante, Music

Emma Naomi Waitzman, Sociology and Anthropology

Jeffrey Jack Wall, Economics and History

Patrick Robert Walsh, Mathematics

Bowen Wang, Mathematics and Computer Science

Heidy Liyue Wang, Biology

Shen Wang, Biology

Yuwen Wang, Mathematics

Zhengyang Wang, Philosophy and Biology

Elaine Rachelle Wangsawidjaja, Political Science

Jackson Graham Weiner, Computer Science

Elliot Abraham Weiser, Computer Science

Shelly Keren Wen, Special Major in Ethnic Studies and Educational Studies

Arianne Marie Wenk, Psychology

Alexandra Margot Werth, Physics

Lucille Ann Whitacre, Art

Samuel Thomas White, English Literature and Computer Science

Brooke Marissa Wilkins, Special Major in Psychology and Educational Studies

Morgan James Christopher Williams, Political Science and Psychology

Naudia Rose Williams, Political Science

Chloe Elisha Wittenberg, Political Science

Benjamin Brucks Wolcott, Economics and Sociology and Anthropology

Yeab Meheret Wondimu, Computer Science

Jo Wong, Philosophy

Tyler Foster Woollard, Biology

Kathryn M Wu, Biology

Zachary Blaze Wunrow, English Literature

Jack Yujie Yang, Special Major in Psychology Politics and Economics and Computer Science

Su Wai Yee, Economics and Chinese

Hongin Yun, Economics and Computer Science

Patricia Joy Zarate, Biology

Jimmy Yang Zeng, Biology

Mengxi Zhang, Special Major in Neuroscience

Shimian Zhang, Computer Science and Psychology

16.2 Bachelor of Science

Nicole Leilani Aaron, Engineering

Imoleayo Samson Abel, Engineering

Davis Rogan Ancona, Engineering

Luke David Arnone, Engineering

Eliza Xiaojiao Bailey, Engineering

Christopher Andrew Boutelle, Engineering

Jordan Lewis Cheney, Engineering

Remy Marie Donahey, Engineering

Price Greenberg Ferchill, Engineering

Christopher George Fortunato, Engineering

Nia Elisa Jones, Engineering

Joseph Robert Keedy, Engineering

Gabriel Khaselev, Engineering

Kyle Raymond Knapp, Engineering

Daniel Adam Kowalyshyn, Engineering

Tinashe Harold Mubvuma, Engineering

David O. Nahmias, Engineering

Anne Sydney Rosenblatt, Engineering

Cody Albert Ruben, Engineering

Katie Renae Samuelson, Engineering

Noah Adam Sterngold, Engineering

Danielle Stephanie Sullivan, Engineering

Alexandra Margot Werth, Engineering

Yeab Meheret Wondimu, Engineering